Витамини и минерали за очи
Статията предоставя преглед на значението на хранителните добавки за здравето на очите, подчертавайки ролите на витамините и минералите като витамините C и E, цинкът, лутеинът и зеаксантинът.
Тереза Вълкова
2/9/20241 min read
Очни заболявания, свързани с възрастта, са основната причина за лошо зрение и слепота при по-възрастните хора. Това включва възрастова макуларна дегенерация (ВМД), катаракти, глаукома и диабетна ретинопатия.
Някои хранителни вещества играят важна роля за здравето на очите. Смята се, че заболяванията на очите са частично свързани с оксидативен стрес и увреждане. Това поражда интерес към възможната роля на антиоксидантите и другите хранителни вещества като добавки за здравето на очите и предпазването от възрастови очни заболявания.
Тази статия ще разгледа тези хранителни вещества (включително витамини и минерали), които са от ключово значение за очното здраве, и ще предостави препоръки за лица, които може да се възползват от добавки.
Витамини и минерали за здраве на очите
Фактори на риска за развитието на ВМД включват възрастта, излагането на слънце, пушенето и лошият прием на хранителни вещества.
Понеже част от ВМД е резултат от оксидативен стрес, някои теории предлагат, че антиоксидантите намаляват клетъчните увреждания в ретината (слой тъкани отзад на окото).
Повишените диетични приеми на бета-каротен, витамини C и E, и цинк са свързани с намален риск от ВМД с 35% при по-възрастните хора. Въпреки това, допълнителни изследвания показват, че антиоксидантните хранителни вещества и добавки не са полезни за основната профилактика на ВМД.
Някои данни подкрепят използването на добавки за забавяне на прогресирането на ВМД. Голямата част от тези данни произлизат от Проучването за очни заболявания, свързани с възрастта (AREDS), проведено в САЩ. Това голямо, рандомизирано клинично изследване включва няколко публикации, предоставящи данни, които подкрепят приема на хранителни добавки в някои случаи.
Протоколите на изследването включваха антиоксидантна подготовка, която включваше няколко хранителни вещества. Оригиналната формула на AREDS предоставяше:
15 мг бета-каротен 180 мг витамин Е 500 мг витамин C 80 мг цинк 2 мг мед
Следващото проучване AREDS добави 10 мг лутеин и 2 мг зеаксантин или омега-3 мастни киселини и премахна бета-каротена.
В двете изследвания участниците с умерена ВМД в едното или в двата очи имаха по-малка вероятност да прогресират към напреднала ВМД.
Бета-каротен
Бета-каротенът е източник на витамин А. Той е един от няколкото провитаминни А каротеноиди, които идват от растителни източници. Бета-каротенът се превръща в витамин А в организма.
Добри източници на бета-каротен в диетата включват:
Сладки картофи
Спанак
Тиква
Моркови
Диня
Червени чушки
Оригиналното проучване AREDS откри, че формулата намалява риска от хората с промеждинна ВМД да развият напреднала ВМД с 25%. Следващото проучване откри, че премахването на бета-каротена от формулата не променя резултатите на изследването.
Бета-каротенът беше премахнат, защото изглежда увеличава риска от развиване на рак на белите дробове при пушачи. В групата, която получаваше бета-каротен, в последващото проучване AREDS имаше по-голяма вероятност да развият рак на белите дробове. Повечето от тези участници бяха бивши пушачи.
Въпреки това, по-високите диетични приеми (не от добавки) на витамини, включително бета-каротен, бяха свързани с намален риск от прогресия към късна ВМД.
Данните предполагат, че високият диетичен прием на храни с бета-каротен е полезен. Все пак, помнете, че повечето не е задължително по-добре. Доказателствата не подкрепят използването на добавки с бета-каротен за предотвратяване на влошаването на ВМД.
Витамин С
Витаминът С е водоразтворим витамин, който разполага с антиоксидантни свойства.
Витамин С е необходим хранителен елемент. Тялото не може да го произвежда само; можете да го получите само чрез храна или добавки. Добри източници на витамин С включват:
Червени чушки
Портокали
Сок от портокали
Киви
Броколи
Ягоди
Формулата, използвана в проучването AREDS, включваше 500 мг витамин С.
Дозата на витамин С в формулата на AREDS надвишаваше препоръчителното дневно количество (RDA), или количеството, достатъчно да задоволи нуждите от хранителни вещества. Въпреки това, тя не надхвърляше толерантната горна граница, която е максималното ниво на общ прием, което е безопасно да се консумира.
Данните за витамин С за предотвратяване на катаракти са разнородни. Проучването AREDS не откри, че формулата, съдържаща витамин С, предотвратява или забавя прогресията на катарактите.
Витамин Е
Витамин Е е разтворим хранителен елемент, който се среща в някои храни, добавя се към други храни или се предлага като добавка. Съществуват различни форми на витамин Е, но само алфа-токоферолът е известен да задоволява човешките нужди.
Витамин Е действа като антиоксидант и има роля в имунната функция. Добри източници на витамин Е включват:
Ядки (бадеми и фъстъци)
Семена (семена от слънчоглед)
Слънчогледово и сафлорово масло
Фъстъчено масло
Повишените диетични приеми на витамин Е са свързани с намаление на риска от развиване на ВМД с 20%. Въпреки това, рандомизираните клинични изследвания, които сравняваха добавянето на витамин Е с плацебо (неактивно вещество), показаха, че не предотвратява развитието на ВМД.
В формулата на проучването AREDS са включени 400 международни единици (МЕ) или 268 мг алфа-токоферол. Количеството витамин Е в формулата на AREDS (400 МЕ) надхвърля дневната препоръчителна доза за витамин Е, но няма съобщения за неблагоприятни реакции при тази доза.
Мъжете трябва да се консултират със своите здравни специалисти относно дозата на витамин Е, използвана в формулата на AREDS. Високите дози на витамин Е са предмет на спор, защото едно проучване откри повишен риск от рак на простатата при високите дози на витамин Е.
Въпреки това, проучването AREDS не откри, че високата доза на витамин Е увеличава риска от рак на простатата. Недавен мета-анализ заключи, че приемът на витамин Е не влияе на риска от рак на простатата.
Витамин Е също така може да взаимодейства с някои предписани лекарства, затова е важно да обсъдите всички лекарства и добавки с вашия основен здравен провайдър.
Цинкът
Цинкът е необходим минерал, който се среща в някои храни и добавки.
Добри източници на цинк включват:
Мида и краб
Обогатени зърнени храни
Говеждо месо
Свинско месо
Пуешко месо
Количеството цинк в формулата на AREDS беше 80 мг, което надвишава толерантната горна граница за цинк. Формулата за изследването AREDS2 имаше намалено количество цинк от 25 мг, което имаше същия защитен ефект. Националният институт за очи все още препоръчва 80 мг цинк.
Високите нива на прием на цинк могат да намалят количеството мед, което се абсорбира от тялото. Поради високото количество цинк в формулата на AREDS, медът беше добавен към формулата.
Омега-3
Мастните киселини от групата на омега-3 са важни полиненаситени мазнини. Сред тях са алфа-линоленова киселина (ALA), докозахексаенова киселина (DHA) и еикозапентаенова киселина (EPA).
Храните, богати на омега-3 мастни киселини, включват:
Риба (например сьомга и скумрия)
Семена (като ленено семе и чиа семена)
Ядки
Научните изследвания са предположили, че омега-3 мастните киселини могат да имат защитно действие върху ретината.
Според едно изследване, хората, които консумират мазна риба поне веднъж седмично, имат с 53% по-малък риск от развиване на макуларна дегенерация.
По-обширно изследване сред жени показва, че тези с най-висок прием на DHA и EPA имат с 38% по-малък риск от макуларна дегенерация. Участници в изследването AREDS, които приемат повече мастни киселини от групата на омега-3, са с около 30% по-малко вероятност да развият неоваскуларна макуларна дегенерация.
В проучването AREDS2 бяха добавени омега-3 мастни киселини във формулата в дози от 350 мг DHA и 650 мг EPA. Резултатите от изследването не показват, че добавянето на омега-3 мастни киселини предоставя допълнителни ползи.
Допълнително проучване заключва, че допълването с омега-3 мастни киселини при хора с макуларна дегенерация не намалява риска от прогресиране на заболяването.
Лутеинът и зеаксантинът
Лутеинът и зеаксантинът са два вида каротеноиди, свързани с бета-каротен и витамин A. И двата се срещат в човешкото око. Те са единствените два каротеноида, присъстващи в макулата и хрусталчето.
Добри източници на лутеин и зеаксантин в диетата включват:
Зеле
Спанак
Зеле
Броколи
Грах
Яйца
Царевица
Проучването AREDS2 добави 10 мг лутеин и 2 мг зеаксантин към формулата на добавката. Откриха, че лутеинът и зеаксантинът са подходящи заместители на бета-каротена.
Кой трябва да приема добавки за здравето на очите?
Наличните доказателства подсказват, че хората със средна степен на макулна дегенерация в едно или две очи могат да забележат забавяне на прогреса на тази дегенерация с антиоксидантна добавка (витамини C, E и цинк). Ползата изглежда по-голяма за тези със средна степен на макулна дегенерация, вместо за тези с ранна.
Ако сте пушач или имате история на пушене, трябва да търсите добавка за здравето на очите, която не съдържа бета-каротен. Установено е, че бета-каротенът увеличава риска от развиване на рак на белите дробове.
В заключение
Витамините C и E, цинкът, лутеинът и зеаксантинът играят важни роли за здравето на очите. Повечето здрави хора могат да задоволят тези нужди от храната само. Консумацията на богата на плодове, зеленчуци, цели зърна и ненаситени мазнини диета може да помогне да се задоволят тези изисквания.
Наличните доказателства показват, че допълването с тези хранителни вещества не предпазва от развиването на макулна дегенерация или катаракта, но може да забави прогреса на макулната дегенерация. Ако имате средна степен на макулна дегенерация в едно или две очи, добавките могат да намалят риска от развиване на разширена макулна дегенерация и загуба на зрението.
Обсъждайте допълването с хранителни вещества с вашия основен здравен провайдър или регистриран диетолог-хранителен специалист (RD или RDN) и прегледайте рисковете и ползите от добавянето на добавки.
Важно е да имаме баланс в тялото. Нашите пациенти често идват с кръвни резултати и им помагаме да влезнат в норма. Ако имате интерес, се свържете с нас :)
Контакти
support@teramedbio.com
Социални мрежи
Абонирайте се за нашият email лист
ул. „Хан Кубрат“ 7, 4000 Пловдив